Dla kandydata
Warunki wstępne dla kandydatów na kursy VT1+VT2, PT1+PT2, MT1+MT2 zgodne z normą PN-EN ISO 9712
1. wykształcenie - kandydat powinien posiadać wykształcenie zawodowe techniczne z zakresu obróbki metali i minimum 1,5 roku praktyki w prowadzeniu badań nieniszczących w metodzie, w której stara się o przyjęcie na kurs pod nadzorem kwalifikowanych osób. Kandydat może posiadać wykształcenie zawodowe innej specjalności, lecz musi wtedy dodatkowo uczestniczyć w rozmowie kwalifikacyjnej przed komisją ośrodka szkoleniowego, sprawdzającej jego podstawową znajomość zagadnień związanych z obróbką metali;
lub średnie wykształcenie techniczne z zakresu obróbki metali;
lub może posiadać średnie wykształcenie ogólne lub innej specjalności, lecz musi uczestniczyć w rozmowie kwalifikacyjnej przed komisją ośrodka szkoleniowego, sprawdzającej jego znajomość zagadnień związanych z obróbką metali.
Kandydaci do szkolenia na kursach badań nieniszczących zobowiązani są posiadać odpowiednią wiedzę z zakresu matematyki oraz podstawową wiedzę o materiałach i procesach ich przetwarzania.
2. zaświadczenie o zdolności widzenia - kandydat musi posiadać wystawione przez lekarza pozytywne wyniki badań ostrości widzenia i rozróżnialności kolorów (nie starsze niż rok od daty wystawienia, patrz: formularz "Zaświadczenie o zdolności widzenia").
3. praktyka - dla uzyskania certyfikatu kompetencji personelu badań nieniszczących (VT, PT, MT) wymagana jest praktyka przemysłowa w prowadzeniu badań nieniszczących w danej metodzie. Osoby starające się o uprawnienia 1. i 2. stopnia powinny wykazać się minimalną 4-miesięczną praktyką przemysłową we wnioskowanej metodzie i sektorze. W przypadku, gdy część praktyki przemysłowej nabywana będzie przez kandydata po pozytywnym zdaniu egzaminu, to jego wyniki pozostają ważne 2 lata od daty egzaminu lub do czasu uzyskania wymaganej całkowitej praktyki w zależności, która wartość jest większa.
Dokumenty wymagane na kursie i egzaminie:
1. Wniosek o wydanie certyfikatu potwierdzony przez pracodawcę lub niezależnego weryfikatora (formularz)
2. Zaświadczenie o zdolności widzenia potwierdzone przez lekarza okulistę lub optometrystę (formularz)
3. Zdjęcie legitymacyjne
4. Kserokopia świadectwa/dyplomu ukończenia szkoły/uczelni
5. Potwierdzenie wpłaty za szkolenie z egzaminem.
Czas trwania kursu:
VT1+VT2 : szkolenie teoretyczne i praktyczne - 4 dni, egzamin - 1 dzień
PT1+PT2 : szkolenie teoretyczne i praktyczne - 5 dni, egzamin - 1 dzień
MT1+MT2 : szkolenie teoretyczne i praktyczne - 5 dni, egzamin - 1 dzień
Dokumenty wydawane po zaliczonym szkoleniu i zdanym egzaminie:
1. Zaświadczenie o ukończonym szkoleniu
2. Zaświadczenie o zdanym egzaminie
3. Certyfikat kompetencji 2. stopnia
4. Legitymacja specjalisty badań nieniszczących
5. Umowa pomiędzy posiadaczem certyfikatu a jednostką certyfikującą
Wyżej wymienione dokumenty wystawiane są przez Ośrodek Certyfikacji Instytutu Spawalnictwa.
Zakres certyfikatu:
VT1+VT2
Sektory przemysłowe: PE - badania przed i eksploatacyjne wraz z wytwarzaniem
Sektory związane z wyrobem: (w) - złącza spawane, (wp) - wyroby przerabiane plastycznie z wyjątkiem odkuwek, (t) - rury różnych średnic, (c) - odlewy, (f) - odkuwki.
PT1+PT2
Sektory przemysłowe: PE - badania przed i eksploatacyjne wraz z wytwarzaniem
Sektory związane z wyrobem: (w) - złącza spawane, (wp) - wyroby przerabiane plastycznie z wyjątkiem odkuwek, (t) - rury różnych średnic, (c) - odlewy, (f) - odkuwki.
MT1+MT2
Sektory przemysłowe: PE - badania przed i eksploatacyjne wraz z wytwarzaniem
Sektory związane z wyrobem: (w) - złącza spawane, (wp) - wyroby przerabiane plastycznie z wyjątkiem odkuwek, (t) - rury różnych średnic, (c) - odlewy, (f) - odkuwki.
Ważność certyfikatu:
Okres ważności certyfikatu kompetencji wynosi 5 lat licząc od daty wydania certyfikatu.
Odnowienie certyfikatu kompetencji:
Po upływie pierwszego okresu ważności certyfikatu jego posiadacz może odnowić certyfikat na dalsze 5 lat po przedstawieniu następujących dokumentów:
a) pozytywny wynik badań wzroku z ostatnich 12 miesięcy (formularz "Zaświadczenie o zdolności widzenia"),
b) dowód ciągłej i zadowalającej pracy, bez przerw w stosowaniu metody, dla której uzyskał certyfikat,
c) potwierdzenie swojego pracodawcy o braku uzasadnionych reklamacji do świadczonych przez niego usług objętych zakresem certyfikatu.
Posiadacz certyfikatu składa ww. dokumenty oraz wniosek o odnowienie certyfikatu w ciągu 6 miesięcy przed upływem jego terminu ważności. Ośrodek Certyfikacji Instytutu Spawalnictwa na podstawie złożonej dokumentacji dokonuje oceny kompetencji posiadacza certyfikatu i wydaje decyzję o ponownym wydaniu lub odmowie wydania certyfikatu kompetencji. W szczególnych przypadkach, decyzją Ośrodka, wniosek o ponowne wydanie certyfikatu przedstawiony w okresie do 12 miesięcy po upływie ważności certyfikatu może być również uwzględniony. Certyfikat zostaje wtedy odnowiony na nowy 5-letni okres ważności.
Recertyfikacja kompetencji:
Po upływie każdego drugiego okresu ważności (co każde 10 lat) posiadacz certyfikatu kompetencji 1. i 2. stopnia ma możliwość jego odnowienia na nowy 5-letni okres po złożeniu dokumentów wymienionych powyżej (jak przy odnowieniu certyfikatu) oraz po zdaniu z wynikiem pozytywnym egzaminu praktycznego.
Wymagana dokumentacja powinna być złożona w ciągu 6 miesięcy przed upływem terminu ważności certyfikatu kompetencji. Jeśli wniosek o recertyfikację złożony będzie po 12 miesiącach od daty wygaśnięcia certyfikatu, to wszystkie egzaminy (ogólny, specjalistyczny i praktyczny) dla stopnia 1. i 2. muszą być ponownie zdane z wynikiem pozytywnym.
Przed egzaminem recertyfikującym posiadacz certyfikatu może skorzystać z kilkudniowego doszkolenia.